Pasjonatka biznesu, zarządzania i nowych technologii. Jeżeli chcesz o coś Cię zainteresowało, chcesz doprecyzować, masz pytania albo wątpliwości – zapraszam do kontaktu

info@welovebusiness.pl 

Blog

Jak zarządzać własnym czasem?

zarzadzanie czasem

Skończyłam studia już kilka lat temu. Dobrze jednak pamiętam, że zarządzanie czasem w tym okresie było dla mnie sporym wyzwaniem. Zupełnie nie miałam w tym doświadczenia. Co więcej, musiałam się regularnie uczyć bo kolokwia miałam na pierwszym roku wyjątkowo często. W tym czasie również pracowałam. Pogodzenie wszystkiego nie było łatwe. Teraz, w pracy, wypracowane nawyki związane z zarządzaniem czasem bardzo mi się przydają.

Dlatego opracowałam kilka sposobów, które pomogą zarządzać swoim czasem każdemu studentowi. Kluczowe jest oczywiście zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi aspektami życia – nie zapominajcie o tym przy planowaniu swojego czasu.

Co naprawdę MUSISZ zrobić?

Zastanów się, co jest w Twoim przypadku konieczne do wykonania. Może wydawać się to oczywiste ale z doświadczenia wiem, że większość osób zabiera się za swoje obowiązki w ostatniej chwili. I tak, mi również to się zdarza! Pamiętaj jednak, że ma to ogromny wpływ na jakość pracy, nauki czy w ogóle życia. Lepiej oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Zapisuj WSZYSTKO, co się da wraz ze zmianami, które ich dotyczą. Zarówno kwestie zawodowe, związane ze szkołą, czy też prywatne. Masz wtedy gwarancję, że nic Ci nie umknie. Zapisuj również, ile czasu zajęło Ci konkretne zadanie. Ułatwi to planowanie na przyszłość.

Efektywnie korzystaj z kalendarza

Zapisywanie to jedno a porządek w tych notatkach to drugie. Niezależnie, czy korzystasz z tablicy, czy kalendarza w telefonie pamiętaj o ustalaniu priorytetów. Znajdziesz mnóstwo aplikacji wspierających organizację czasu, dzięki którym będzie to banalnie proste.

Staraj się znaleźć czas na życie towarzyskie ale nigdy nie zapominaj o śnie. Większość ludzi potrzebuje 7-8 godzin każdej nocy, by móc w pełni wykorzystywać własne możliwości intelektualne.

Planuj realnie

Większość osób spędza na nauce, czy pracy około 8-10 godzin dziennie. Czasem może zdarzyć się, że dłużej. Nie zapominaj o tym. Uwzględniaj to podczas planowania. Niektóre czynności mogą wymagać więcej czasu, niż założyłeś. Staraj się codziennie uwzględniać margines na dodatkowe zajęcia. Czasami zdarzają się nagłe sytuacje, których nie można było przewidzieć.

Zaplanuj czas na planowanie

Wpisz do swojego kalendarza czas, kiedy będziesz miał możliwość spojrzeć na swoje zadania i weryfikację, czy wszystko co zaplanowałeś udało się zrealizować. Sprawdź też, czy te zdarzenia, które zmieniły swój termin znalazły się w odpowiednim miejscu. Jeżeli dzielisz je na kategorie, sprawdź czy wszystko jest właściwie przyporządkowane.

Prokrastynacja to wróg

Jednym sposobów, by uniknąć prokrastynacji jest nauka w innym miejscu niż dom. Nie będzie możliwości wykonywania innych czynności by uniknąć tego co nieuniknione. Biblioteka ma mnóstwo plusów. Nie tylko masz mnóstwo literatury, ciszę i spokój. Nie dopadnie Cię z pewnością mania sprzątania w trakcie sesji czy tuż przed zakończeniem ważnego projektu.

Pamiętaj również, że każdy ma inne predyspozycje – niektórzy lepsze wyniki osiągali ucząc się w grupie, inni samodzielnie. Sprawdź, jakie rozwiązanie sprawdza się u Ciebie.

Bądź aktywny

Aktywność fizyczna ma niesamowity wpływ na ciało człowieka – ułatwia zapamiętywanie, poprawia samopoczucie a także podnosi odporność. Jeżeli nie lubisz biegać ani jeździć na rowerze, postaw na długie spacery na łonie natury. Kontakt z przyrodą wspiera redukcję poziomu stresu.

 

Czy stosujecie takie sposoby? A może macie inne, które się sprawdzają? Zapraszam do komentowania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera

* Upewnij się proszę, że wpisałeś prawidłowy adres

2 komentarze
Opublikuj komentarz