Pasjonatka biznesu, zarządzania i nowych technologii. Jeżeli chcesz o coś Cię zainteresowało, chcesz doprecyzować, masz pytania albo wątpliwości – zapraszam do kontaktu

info@welovebusiness.pl 

Blog

ˮ

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy

- Winston Churchill

Nie jestem co prawda zbyt doświadczonym mówcą. Kilka wystąpień mam już jednak za sobą. Świetnie pamiętam, jak bardzo denerwowałam się pierwszą przemową. W dzisiejszym poście wyjaśnię, w jaki sposób przygotowuje się do prezentacji i co, moim zdaniem jest kluczowe. Dodatkowo, dzisiejszy wpis wzbogacony jest infografiką. Z pewnością ułatwi ona zapamiętanie tych informacji 🙂

Jeżeli chcesz możesz ją wykorzystać, proszę natomiast abyś wskazał źródło wraz z linkiem do bloga.

wystapienia publiczne
wystapienia publiczne

Przestań mówić. Opowiadaj historie

Ludzie nie znoszą słuchać czegoś, do czego nie mają żadnego odniesienia. Tą technika stosowana jest przez Marka Zuckerberga. Używał jej także Steve Jobs. Skoro zatem ikony naszych czasów używają jej – musi działać.

Posłużmy się przykładem – można mówić teoretycznie o jakości obsługi klienta linii lotniczych, tak by zwiększała przychody. Można jednak mówić o tym samym opowiadając historię o utraconym bagażu, odmowie wejścia na pokład lub opóźnieniu. Kto z nas tego nie doświadczył?

Polecam historyjkę pozytywnym zakończeniem. Omówić scenariusz, w którym wszystko jest lepsze – lot, w którym wszystko idzie dobrze, modernizowane maszyny, uśmiechnięta obsługa. W tej sytuacji audytorium może poczuć się tak, jak klienci. A o ile bardziej klienci będą lojalni, jeżeli zostaną potraktowani w odpowiedni sposób?

Po takim wstępie widownia będzie chciała więcej a wy wygrywacie, bo koncentruje się ona na tym, co chcecie przekazać. Oprócz tego wywołane świadomie emocje pozwolą na lepsze zapamiętanie, tego co wartościowe. 

Mała podpowiedź dla osób bez większego doświadczenia – opowiadajcie cudze historie. Takie, o których słyszeliście od innych osób albo o tych, które obecne są w literaturze czy kinie.

wystapienia publiczne

Nie używaj Power Pointa

Wyjątek rób tylko dla danych matematycznych lub naukowych.

Zastanów się, czy odbiorcy są zainteresowani tekstem, który mogą samodzielnie przeczytać. Niestety musiałam uczestniczyć jako słuchacz w wielu prezentacjach, gdzie treść była odczytywana przez prowadzącego. W moim odczuciu nie jest to odpowiedni sposób przekazywania wiedzy.

Slajd w Power Pointcie można wykorzystać jako wizytówkę. Dzięki temu Twoi słuchacze zapamiętają, że jesteś otwarty na dyskusję. Nie tylko zachęcasz w ten sposób do komunikacji ale gwarantujesz, że będą oni mieli możliwość nawiązania z Tobą kontaktu. Dodatkowo jesteś także postrzegany jako autentyczny a to zapada w pamięć.

wystapienia publiczne

Poznaj słuchaczy

Tak, poznaj swoją widownię. Nie można zastosować tego w każdym przypadku ale często jeżeli to możliwe to naprawdę warto. Wielu mówców pojawia się na miejscu wystąpienia dużo wcześniej np. 2 lub 3 godziny przed planowanym rozpoczęciem. Dzięki temu mówca zyskuje sporo czasu, by mieszać się z publicznością. Można do tego wykorzystać identyfikator innej osoby, by wzmocnić efekt.

Jest wtedy okazja do zadawania pytań – o to, jak słuchacze zamierzają się urwać z konferencji, z kim pracują, jak wiele mają na głowie, co jest ich największym problemem, czy wyzwaniem. Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje można udoskonalić przemówienie. Tu uwaga – nie można wprowadzić spontanicznych zmian w Power Poincie.

Świetnym sposobem jest również wykorzystanie słownictwa specyficznego dla branży, z którą związana jest większość audytorium. Dzięki temu poziom zaufania rośnie. Gwarantuje także utrzymanie uwagi wśród odbiorców.

wystapienia publiczne

Bądź sobą

Trochę banalna rada ale zastanówmy się nad prostą kwestią. Ja na przykład nie czuję się najlepiej ubrana w damski garnitur i koszulę. Z pewnością, gdybym w takim stroju pojawiła się na wystąpieniu, zachowywałbym się inaczej niż zwykle. Pewnie byłabym bardziej oficjalna i zdystansowana. A nie zawsze o taki efekt chodzi. Zdecydowanie najlepiej wypada się w takim stroju, w którym czujemy się w miarę swobodnie ale nadal jest adekwatny do sytuacji. Wybór eleganckiej bluzki i spódnicy w moim przypadku byłby dużo lepszą decyzją. Z drugiej strony, czego słuchacz może spodziewać się od osoby, która nie jest uczciwa, w tym przypadku wobec samego siebie, z nim od samego początku?

Warto używać podobnych sformułowań, do tych wykorzystywanych na co dzień. Nie mają większego sensu wyszukiwane specjalistyczne terminy, jeżeli nie jesteśmy w nich biegli. Chyba nikt nie chciałby popełnić gafy, używając niszowego branżowego sformułowania w nieprawidłowy sposób.

By  wzmocnić pewność siebie i rozluźnić atmosferę można rozpocząć od anegdoty lub zbudować taki wstęp, który będzie pasował do różnych tematów np.

Witam Państwa/Was bardzo serdecznie. Dziękuję za zaproszenie. Tak, jak wiecie jestem …. i wszystko co powiem krąży po sieci z prędkością światła. Jestem zaszczycony, że mogę podzielić się z audytorium swoją wiedzą. Czujcie się zatem swobodnie. Nie ukrywajcie swoich telefonów, komputerów, korzystajcie z nich otwarcie. Nie tak dawno studiowałem i pamiętam, jak irytujące są takie zakazy.

wystapienia publiczne

Bądź skromny

Pamiętaj o zasadzie, że publiczność jest przywilejem a nie prawem. Wiem, że kiedy ktoś zdecyduje się słuchać, zasłużyłam na to. Mogę to stracić bardzo szybko. Dlatego szanuję słuchaczy. Odrabiam pracę domową, próbuję rozmawiać z nimi w sposób, który pomaga mi się uczyć i sprawia, że ludzie wychodzą z uśmiechem a przy tym mogą z moich wystąpień wyciągnąć coś, co podniesie w jakiś sposób jakość ich życia.

Opublikuj komentarz