Pasjonatka biznesu, zarządzania i nowych technologii. Jeżeli chcesz o coś Cię zainteresowało, chcesz doprecyzować, masz pytania albo wątpliwości – zapraszam do kontaktu

info@welovebusiness.pl 

Blog

ˮ

Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

- Josephson Michael

Często słyszę historie o beznadziejnych szefach. Jak sobie radzić w takich warunkach? Czy takiego trudnego przełożonego da się zmienić?  Niestety, nie ma prostej rady. Jest jednak pozytywny aspekt pracy z trudnym szefem. Nadal można się od niego uczyć. Pamiętaj jednak, by te umiejętności, na których się skoncentrujesz były dla Ciebie wartościowe i potencjalnie mogą zaprocentować w przyszłości.

Często słyszę historie o okropnych szefach. Jak sobie radzić w takich warunkach? Czy da się takiego okropnego szefa zmienić?  Niestety, nie ma prostej rady. Jest jednak pozytywny aspekt pracy z trudnym szefem. Nadal można się od niego uczyć. Pamiętaj jednak, by uczyć się tego, co pozytywne.

Szef, którego nigdy nie ma

Ważną umiejętnością, którą można nabyć od osoby, której często nie ma w biurze jest eksponowanie swoich osiągnięć. Osoby często nieobecne mają także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne, lepiej współpracują i częściej organizują spotkania działu, by dowiedzieć się co się dzieje. Nie w każdym zespole tak to wygląda. Z tego względu warto się nad tymi aspektami pochylić.

Szef mający swoich ulubieńców

Pamiętaj, że znaczenie ma to, kto obiektywnie przynosi wyniki dla działu/firmy a nie kogo szef lubi najbardziej. Żądania i awanse za rzeczywiste zasługi zawsze się sprawdzają a te na podstawie subiektywnych odczuć, często się nie mają racji bytu. Pracuj na swój sukces. Nie oglądaj się na innych.

Szef, który nie akceptuje odpowiedzialności za porażkę lub błędy

Bądź odpowiedzialny za swój zakres pracy. Akceptuj to, że nie wszystko Ci się udaje. Z porażki można wyciągnąć wiele wniosków. Na sukces składa się wiele z nich. Najważniejsze to próbować dalej, mimo popełnianych błędów i porażek.

Szef, który nie wymaga

Jeżeli masz sporo swobody w zarządzaniu własnym czasem, możesz rozwinąć szereg kompetencji jak np. skupienie na detalach, planowanie, zarządzanie zmianą i projektami, czy prognozowanie. Praca z takim szefem jest wyjątkowo rozwojowa. Musisz znaleźć jednak w sobie sporo motywacji.

Szef z temperamentem

Pracując z taką osobowością, masz świetną okazję, by praktykować opanowanie własnych emocji. To często kluczowa umiejętność przesądzająca o sukcesie np. w przypadku negocjacji.

Szef – plotkarz

Staraj się być tak dyskretny, jak to tylko możliwe. Unikaj rozmów na tematy prywatne i nie rozsiewaj plotek. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko, że jakakolwiek informacja prywatna wpłynie na Twoją pracę.

Szef flegamtyk

Staraj się być jego przeciwieństwem – bądź entuzjastycznie nastawiony, elastyczny i kompetentny. Staraj się również, by Twoje zaangażowanie było na jak najwyższym poziomie.

Szef wszechwiedzący

Kluczowe będzie uważne słuchanie oraz otwartość na kolejne doświadczenia i naukę nowych zagadnień. Nie czuj się zobowiązany, by kreować kolejne projekty, jeżeli Twój przełożony czuje się w tym świetnie. Pozwól mu je odkrywać.

Szef nieetyczny

Swoją pracę wykonuj zgodnie z własnymi przekonaniami, tak by jej jakość była jak najlepsza. Zamiast pytać samego siebie, jak możesz się z tego wykręcić lub kto się dowie zastanów się, jak będziesz się czuł jeżeli Twoja decyzja byłaby opisana w lokalnej gazecie. Takie historie zawsze kończą się nie najlepiej.

Szef czarnowidz

Przyjrzyj się samemu sobie – bądź świadomy, jak wpływasz na inne osoby w zespole, jakie wzbudzasz w nich zachowania czy emocje. Zastanów się także nad swoimi reakcjami na sugestie, osiągnięcia czy zmartwienia.

Posumowanie

Liderzy powinni rozumieć znaczenie własnego wpływu na zespół. Zespół powinien być zmotywowany i efektywny. Nie każdy jednak, kto osiąga wysokie stanowisko ma odpowiednie do tego przygotowanie. Pamiętajmy, że znalezienie pozytywnych aspektów w trudnej sytuacji jest także umiejętnością. Uczmy się zatem jak najwięcej, także od kiepskich szefów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Opublikuj komentarz