Pasjonatka biznesu, zarządzania i nowych technologii. Jeżeli chcesz o coś Cię zainteresowało, chcesz doprecyzować, masz pytania albo wątpliwości – zapraszam do kontaktu

info@welovebusiness.pl 

Blog

[INFOGRAFIKA] Jak mówić NIE w pracy?

jak mowic nie

Wszyscy chcą mówić NIE częściej. Wiemy, jakie ma znaczenie ale walczymy z tym. Kończy się na tym, że zgadzamy się na wszystko.

Dlaczego?

Istnieje wiele badań psychologicznych, kwestii percepcji a także wiele sprzecznych porad dotyczących tego, jak osiągnąć sukces. Z jednej strony uważamy naszych kolegów lub szefów za wspaniałych pracowników, zatem przejmujemy od nich coraz więcej obowiązków. Często nawet o to prosimy. Z drugiej strony jednak chcemy zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Jest mnóstwo przyczyn ale uznajmy, że TAK zakorzenione jest w strachu. Boimy się, że stracimy pracę, pogorszymy wartość zespołu lub będziemy mniej lubiani. Dla większość osób jednak, największy strach to strach przed odrzuceniem. Myślę czasami, że kiedy komuś odmawiam, to kolejny powód do tego, by przestał mnie lubić lub pomyślał, że zwyczajnie nie chcę mu pomóc. Są to głęboko zakorzenione niepewności, które sprawiają, że nie chcemy by ktoś myślał o nas negatywnie.  Na koniec dnia wszyscy chcemy być lubiani. Znam wartość mówienia NIE ale nadal mówię TAK. Poczucie bycia docenianym jest zbyt wielkim pragnieniem, by nie mówić.

Psychologiczny aspekt, dlaczego mówimy TAK

Zanim przyjrzymy się sposobom, jak mówić NIE częściej, zacznijmy od początku. Myślę, że ważne jest by zrozumieć, dlaczego mamy tak wiele kłopotów mówić nie. Sytuacja, w której uważamy, że dzięki mówieniu TAK będziemy bardziej lubiani wywodzi się z potrzeby akceptacji społecznej. Wszyscy naturalnie jesteśmy zaprogramowani, by przynależeć do grupy. To może doprowadzić nawet nas do zmiany przekonań lub postaw, by się do niej dostosować.  Robimy wszystko, by być akceptowanym społecznie przez grupę, więc powiedzenie NIE współpracownikowi lub szefowi tylko pozornie szkodzi potrzebie akceptacji.

Inną interesującą przyczyną, dlaczego mówimy TAK jest coś, co psychologowie nazywają ostrością. Zakłada ona wrażenie człowieka, że ludzie oceniają nas bardziej negatywnie. Czujemy się gorsi, mówiąc komuś NIE. W rzeczywistości często nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie szanują zaufanie i przestrzeganie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, kiedy mówimy NIE.

Dodatkowo, nasze mózgi nie lubią stresu, który wynika z konieczności odmowy. Wielokrotne odmawianie powoduje dyskomfort. Dlatego mówimy TAK. Jest zwyczajnie łatwiejsze i łatwiej wchodzi w nawyk. Kiedy nie mamy energii lub jesteśmy zestresowani, również częściej mówimy TAK, ponieważ NIE wymaga odrobiny wysiłku i energii.

Dlaczego kobietom trudniej mówić NIE?

Co ciekawe, postrzeganie kobiet, które odmawiają, jest negatywne. Te, które mówiły NIE miały gorsze oceny osiągnięć, otrzymywały mniej rekomendacji do awansu i uważane były za mniej sympatyczne. Kobiety są zwykle uważane za bardziej empatyczne i pomocne, więc kiedy odmawiają komuś pomocy są postrzegane niż mężczyźni w tej samej sytuacji.

Co zrobić, by NIE przychodziło łatwiej?

Bądź silny i pamiętaj, że powiedzenie NIE nie wpłynie na twój wizerunek w pracy. Musisz być pewny, kiedy należy się zgodzić a kiedy można odmówić. Pamiętaj również, że za każdym razem NIE dotyczy czegoś innego. Mówienie NIE w pracy jest trudne ale ważne jest, by być efektywnym i usatysfakcjonowanym z pracy. O ile nie jesteś niegrzeczny, mówienie NIE jest w porządku. Pamiętaj, że równowaga między życiem prywatnym a zawodowym ma pierwszeństwo przez pomocą komuś w pracy.

Wyobraź sobie przyszłość

Ludzie, jako gatunek zmierzają do natychmiastowej satysfakcji a nie opóźnienia. Oznacza to, że myślimy raczej krótko więc często wpływ myślenia jest niewidoczny tak od razu. Zanim zdecydujesz się na TAK, zwizualizuj jak irytujące będzie pozostanie do późna, powrót do domu kiedy już wszyscy domownicy śpią, czy jedzenie zimnej kolacji w samotności. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci powiedzieć NIE.

Blokuj czas w kalendarzu

Zaskakująco dobrym sposobem na odmawianie jest blokowanie swojego kalendarza, by uzasadnić jego powód. Może to być coś tak prostego jak np. kolacja z rodziną. Kiedy ktoś prosi Cię o pomoc ale jest już zbyt późno, możesz odpowiedzieć: Nie, nie mogę. Mam zaplanowaną kolację z rodziną i muszę iść. To sprawia, że twoje NIE jest zakryte inną kwestią.

Ustal zasady

Jest w porządku, jeżeli ustalasz granice i reguły, by uniknąć przepracowania. Na przykład możesz jasno zakomunikować, że weekendy i wieczory są waszym czasem prywatnym i nie jesteście wtedy do dyspozycji. Powiedzenie nie będzie prostsze. Dodatkowo, Twój zespół dowie się, kiedy jesteś w stanie pomóc im z pracą.

Wydobądź szczegóły

Zanim powiesz NIE, możesz zadać kilka pytań i wchodząc głębiej w temat. Możesz powiedzieć NIE ale jednocześnie pomóc. Przykładowe pytania:

-Czy to może poczekać?

-Czy to jest pilne?

-Czy ktoś może pomóc?

Ćwicz odmowę

Jeśli wiesz, że masz kolację wieczorem i masz nadzieję, że szef nie poprosi Cię, byś został dłużej ale to robi, szczegółowo opowiedz o swoich planach. NIE będzie bardziej przekonujące.

Licz się, że czasem trzeba powiedzieć TAK

Jednym ze sposobów mówienia NIE jest mówienie o kolejnych obowiązkach, które już wykonałeś. Przykładowo : Chętnie bym pomógł ale pracuję nad dużym projektem szkoleniowym. Twój szef jednak może skierować Twoją pracę w innym kierunku. Bądź tego świadomy. Chociaż próbowałeś powiedzieć NIE. Czasem jednak trzeba zaakceptować to, że trzeba powiedzieć TAK.

Nie bój się mówić NIE

Niezręczne NIE jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Czasem widuję ludzi, którzy mówią: Nie wiem… Chciałbym ale… Przestań to robić. Bądź silny, jeżeli mówisz NIE to nie myśl o tym wielokrotnie. Jeżeli uważasz, że NIE jest słuszne, po prostu powiedz to. Pamiętaj, że zawsze masz kontrolę nad własnym życiem.

jak mowic nie

Jeżeli chcesz wykorzystać infografikę na własny użytek, wyrażam na to zgodę. Wskaż proszę źródło wraz z linkiem do wpisu.

1 Komentarz
Opublikuj komentarz