Pasjonatka biznesu, zarządzania i nowych technologii. Jeżeli chcesz o coś Cię zainteresowało, chcesz doprecyzować, masz pytania albo wątpliwości – zapraszam do kontaktu

info@welovebusiness.pl 

Blog

Jak kreować młodych liderów?

jak kreować liderów

Kiedy otrzymujesz awans lub zmieniasz pracę, zawsze potrzebujesz planu, w jaki sposób realizować swoje zadania. To oznacza również, że musisz wiedzieć, jak kształtować nowych liderów. Jeżeli tego nie robisz, w jakimś momencie Takie oczekiwanie może być przed Tobą postawione. Pamiętaj, że patrzę na problem oczami właśnie takiego młodego lidera, który rzucony został na głęboką wodę i powinien sobie poradzić.

Zaszczepianie w swoich zespołach umiejętności przywódczych może okazać się tak samo trudne, jak oczywiste. Zmiany te mają zawsze charakter ewolucyjnych. Na efekty trzeba czekać a to zniechęca. W tym wpisie opiszę 5 prostych pomysłów, które pomogą rozwijać umiejętności potrzebne zarówno Tobie, jak i Twojemu zespołowi.

Zaczynam od założenia, że funkcją przywództwa jest tworzenie kolejnych liderów, a nie kolejnych naśladowców – Ralph Nader

Ucz networkingu

Znam z opowieści sytuację, kiedy szef mimo oporów swojego pracownika zabierał go na mnóstwo spotkań, by poznawał jak najwięcej osób z otoczenia biznesowego. Nawet jeżeli small talk i networking są dla Ciebie całkowicie naturalne pamiętaj, że większość ludzi jest przerażona, kiedy mają odezwać się do nieznajomego. W jaki sposób naturalnie nawiązać rozmowę, czy uzyskać informację, na których nam zależy wydają się czasem całkowicie nierealne.

Taka umiejętność, zarówno dla liderów, jak i na każdym innym szczeblu kariery, wymaga nieustannego rozwoju, przy każdej możliwej okazji. Jeżeli nie masz na to czasu, można poprosić o pomoc dział Rozwoju Biznesu. Warsztaty z osobami, które codziennie nawiązują relacje z nowymi ludźmi mogą być bardzo wartościowe. Ja właśnie z takiego wsparcia skorzystałam i serdecznie to polecam.

Twórz możliwości do wykorzystania nabytych umiejętności. Uczestnictwo w eventach, konferencjach czy nawet szkoleniach zaowocuje nie tylko rozwojem ale również nowymi relacjami, które mogą przełożyć się na konkretne efekty biznesowe.

Dziel się ciekawym doświadczeniem

Nie zapominaj o najciekawszych projektach, które do tej pory zrealizowałeś. Opowiadaj o problemach, które były z nimi związane oraz sposobach ich rozwiązania. Krótka rozmowa z członkiem zespołu przy kawie lub lunchu dotycząca Twojego unikalnego doświadczenia będzie dużo bardziej wartościowa. Dzielisz się nie tylko doświadczeniem ale również własnym punktem widzenia. Taka osoba może zrozumieć Twoją perspektywę i w konsekwencji, podejmowaną decyzję.

Zachęcaj swoich najbardziej doświadczonych ludzi, by robili to samo. Uniknięcie błędów, rozwiązania będą wyższej jakości a relacje w zespole się pogłębią.

Mądrze wymagaj

Kiedy członek Twojego zespołu potrzebuje pomocy, przychodzi do Ciebie. Najczęściej dajesz mu rozwiązanie. Dla większości managerów takie podejście jest wystarczające. Natomiast, jeżeli chcesz stworzyć w swoim zespole lidera, wymagaj od niego, by sam poradził sobie z zadaniem.

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy z odczytaniem danych ze sprawozdania finansowego, nie rób tego za niego. Niech zgłosi się do działu finansowego i niech oni mu wytłumaczą wszystkie wątpliwości. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Oszczędza ono  Twój czas i możesz zająć się swoimi obowiązkami. Umożliwia także nawiązanie relacji pomiędzy departamentami i jednocześnie wspiera rozwój Twojego podwładnego.

Bądź mentorem

Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój kompetencji przywódczych w zespole, nawiąż relację mentorską. To najbardziej naturalny sposób rozwoju nowych umiejętności, więc wykorzystaj go w pełni.

Ciekawym rozwiązaniem jest organizacja spotkań młodych liderów np. raz w miesiącu. Wymagają, by przeczytać książkę lub artykuł dotyczącą przywództwa lub zarządzania. Na spotkaniu prowadzona jest dyskusja na ten temat. Taki nieformalny klub książki niesamowicie rozwija świadomość pracowników. Inspirujące historie innych firm pozwalają szybciej dostrzegać problemy i reagować na nie. Nauka na doświadczeniu innych jest bezcenna.

Pozwól na decyzyjność

Jeżeli uczysz swoich pracowników wysokiej jakości pracy ale nadal wymagasz konsultacji lub swojej akceptacji przy podejmowaniu decyzji. Jak myślisz, jak to wpływa na zespół? A jak na Ciebie?

Kreacja lidera zaczyna się od zaufania i możliwości podejmowania decyzji. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy nie będziesz dostępny a zespół będzie musiał podjąć decyzję samodzielnie. Oddanie części decyzyjnej w codziennych sprawach będzie także dla Ciebie sporym ułatwieniem. Zobaczysz, że Twoi współpracownicy radzą sobie z małymi wyzwaniami a ich decyzje pewnie w większości przypadków będą słuszne. Z upływem czasu, decyzje te będą coraz lepsze.

Podsumowanie

Wszystkie te pomysły możesz wdrożyć w swojej firmie nawet jutro. Rozwiązania nie są kosztowne a mogą przynieść niesamowite efekty. I to nie tylko w kontekście rozwoju umiejętności przywódczych. Wszystko to sprowadza się także do optymalizacji Twojej pracy. W końcu znajdziesz czas na strategię. Może nawet nie wiesz, że masz w swoim zespole młodych liderów?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera

* Upewnij się proszę, że wpisałeś prawidłowy adres

Opublikuj komentarz